SU PEMBE OLUR MU, DEMEYİN: İŞTE RETBA GÖLÜ

Pembe rengi ve muhteşem güzelliği ile Retba (Lac Rose) Gölü görülmeye değer yerlerden biri.

Senegal’in Cap-Vert yarımadasının kuzeyi boyunca uzanan göl, başkent Dakar’a 30 km uzaklıkta.

Suyun Pembe Gülü

Gölün büyüsü içerisinde bulunan Dunaliella Salina adındaki alglerden geliyor.

Normalde bu su yosunları gün ışığında kırmızı rengi yansıtıyor. Ancak kırmızının beyaz kumlarla buluşması ile Lac Rose kırmızı yerine pembe görünüyor ve gözlerinize muhteşem bir seyir zevki veriyor.

Bu Muhteşem Güzellikte Yüzmek

Masum ve latif görüntüsünün altında %40 oranında tuzlu su bulunduran Retba Gölü suyu, hiç yüzme bilmeyenleri bile yüzeyde tutuyor.

Yüksek orandaki tuz, vücudunuza zarar verebilir. Bu sebeple dikkatli olmakta fayda var.

Gölden tuz çıkarmak için çalışanlar, özel kıyafetlerle bu işlemi gerçekleştirdiklerini hatırlatalım.

Pembe Göle Ne Zaman Gidilir?

Lac Rose Gölü, her mevsim pembe olmasına rağmen, alglerin salgıladığı sıvılara ve yaşamalarına bağlı olarak bazı zamanlarda pembenin tonu değişebiliyor.

En uygun sezon Kasım- Haziran arası. Ancak her mevsim farklı bir pembe tonuyla ziyaretçilerine farklı seyir keyfi sunan Retba Gölünün, Temmuz- Ekim ayları arasında yağan sağanak yağmurlar nedeniyle pembe rengi açılıyor.

Havanın açık olduğu günlerde daha fazla pembe renk sunuyor ziyaretçilerine. Bu nedenle bölge, özellikle güneşli günlerde ziyaretçi akınına uğrar.

Otel ve Ulaşım Tüyoları

Türkiye’nin ve dünyanın her tarafından uygun ve ucuz uçak fiyatlarıyla rahatlıkla ve keyifle Senegal’e ulaşabilirsiniz. Bu konuda kaliteli hizmet sunan güvenli ve ucuz online bilet merkezi BiletAli’den keyifle yararlanabilirsiniz.

Otel ve konaklamalarınızda OtelAli keyifli ve uygun otel çeşitleriyle sizlere hizmet sunuyor.