HZ İBRAHİM’İN DOĞDUĞU MAĞARA

Şanlıurfa Kalesi’nin kuzey kesiminde iki mağara bulunmaktadır. Bunlardan biri Hz. İbrahim’in doğduğu mağaradır. Hz. İbrahim, Mevlid-i Halil Cami avlusunun güneyinde bulunan bu mağarada doğmuştur.

Devrin hükümdarı Nemrut, bir rüya görür. Sabah rüyasında gördüklerinin anlamını müneccimlerine sorar.

Müneccimlerin “Bu yıl doğacak bir çocuk senin saltanatına son verecektir” demesi üzerine Nemrut, halkına emir salarak o yıl doğacak bütün erkek çocukların öldürülmesini emreder.

Bu emir üzerine sarayın putçusu Azer’in hanımı bu mağarada gizlice Hz. İbrahim’i dünyaya getirir.

Hz. İbrahim 7 yaşına kadar bu mağarada yaşamıştır. Hz. İbrahim’in doğduğu mağaranın içerisinde bulunan suyun, şifalı olduğuna ve birçok hastalığa ilaç olduğuna inanılır.

Şanlıurfa’nın en çok turist çeken ve Dergâh da denilen bu mağaranın yakınında mescit, hücre ve havuzlarla birlikte küçük bir cami ve önünde havuzlu avlusu yer almaktadır.

Ulaşım Tüyoları

Urfa’ya ucuza ve en uyguna otobüs ve uçak bileti ile seyahat ederek kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezinin her yerinden tüm otobüs ve dolmuş seferleri bulunmaktadır.

Şanlıurfa merkezdeki otellerde konaklayarak hoşça vakit geçirebilir, Urfa’nın eşsiz lezzet ve mutfağından tadabilir, yörenin diğer emsalsiz turistik yerlerini de ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: http://yigm.kulturturizm.gov.tr/TR-9991/sanliurfa.html